Wietnam, Cho Chi Minh 2014 rok

Tajemnica tysiącletniego Buddy

O tym, że kłamstwo ma krótkie nogi, wie każdy. Tak samo jest w przypadku kradzieży i nielegalnego kupna starych artefaktów. Wcześniej czy później prawda wypłynie na wierzch, a bywa czasami wręcz makabryczna.
Wiosną tego roku, pewien mieszkaniec Holandii zakupił ponad tysiącletnią statuetkę siedzącego Buddy, która nielegalnymi kanałami została przemycona ze świątyni w Chinach. O całym zajściu pewnie nikt nigdy by nie usłyszał, gdyby nie fakt, że nowy posiadacz statuetki oddał ją do renowacji w jednym z holenderskich muzeów. I tu wszystko się skomplikowało, gdyż, po dokonaniu wstępnych oględzin, pracownicy muzeum odkryli ukryte w statuetce zmumifikowane zwłoki. Czy nie brzmi to jak początek dobrego kryminału?
Znaleziona mumia siedziała na zwoju tkanin pokrytych chińską inskrypcją. Po dłuższych badaniach pracujący w muzeum archeolodzy odkryli, że mają do czynienia z buddyjskim mnichem Liuquan, który poddał się dobrowolnie mumifikacji, a był „odpowiedzialny” za przygotowanie zmarłych do życia po śmierci. Sam proces samomumifikacji był już tysiąc lat temu rozpowszechniony nie tylko w Chinach, ale również w Japonii i Tajlandii. Aby móc po śmierci zachować jak najlepszą jakość zwłok, wybrani mnisi, jeszcze za życia, przechodzili na specjalną dietę i pili zatrutą herbatę, dzięki czemu ich ciała po śmierci nie wzbudzały zainteresowania … robaków. Otoczeni szacunkiem i uznaniem powoli dokonywali swojego doczesnego żywota.
Przeprowadzający badania naukowcy nadal czekają na wyniki analizy DNA, która ma pomóc w określeniu regionu Chin, z którego może pochodzić mumia. Tymczasem statuetka wraz z mnichem odbywa międzynarodowe tourne. Odwiedziła już m.in. Muzeum Narodowym Historii Naturalnej w Budapeszcie, zawitała do Luksemburga. Czy zmumifikowany mnich, mający odpowiadać za przygotowanie zmarłych do przejścia na drugą stronę, jest zadowolony ze swojej niespodziewanej podróży? Mam nadzieję, że uda mu się znaleźć drogę powrotną do domu, aby tam mógł pełnić dalej swą misję.

Wietnam, Cho Chi Minh 2014 rok

Wietnam, Cho Chi Minh 2014 rok.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *