1-Ba-Na-Hills-world-longest-cable-car

Kolejki linowe ciąg dalszy

Dzisiaj kontynuacja poniedziałkowego posta. Oto lista 10 najlepszych „widoków” z kolejek linowych stworzona na potrzeby CNN. Osobiście dodała bym do niej jeszcze wszystkie kolejki linowe znajdujące się na Maderze. Nie przedłużając zaczynamy:

1.    Peak peak Gondola (Whistler, Kanada)
Cóż może być bardziej zachwycającego i podnoszącego poziom adrenaliny, jak nie przejazd kolejką linową pomiędzy dwoma górskimi szczytami? Atrakcja niepowtarzalna w każdym calu z dwóch istotnych powodów: po pierwsze z racji na najdłuższą odległość pomiędzy dwoma stacjami kolejki – 3,3 km.; po drugie z powodu najwyższego zawieszenia wagonika na wysokości 436 metrów od ziemi.
http://www.whistler.com/activities/peak-to-peak-gondola/

2.    Titlis Rotair (Mount Titlis, Szwajcaria)
Czy w ciągu pięciu minut można wjechać na wysokość 3000 m. n.p.m.? Tak, jeśli zdecydujemy się na przejażdżkę kolejką liniową prowadzącą na szczyt góry Titlis. A na szczycie czekają na nas kolejne atrakcje: jaskinia lodowa i spacer po najwyżej położonym moście widokowym w Europie.
http://www.titlis.ch/en

3.    Mi Teleferico (La Paz, Boliwia)
Mi Teleferico to najdłuższa i najwyżej wjeżdżająca kolejka linowa, zlokalizowana w ścisłej zabudowie miejskiej. Z centrum La Paz, w ciągu kilkunastu, zapadających głęboko w pamięć, minut możemy dostać się do najwyżej położonej w mieście dzielnicy El Alto. Kolejkę otwarto w 2014 roku. W ciągu jednej godziny może przewieść 18 tysięcy pasażerów.
http://www.miteleferico.bo/teleferico/

4.    Sugarloaf Mountain Gondola (Rio de Janeiro, Brazylia)
Pamiętacie Buźkę, zawziętego przeciwnika James’a Bonda z filmu „Moonraker”? Facet o złotym, zabójczym uśmiechu? Jedna ze scen rozgrywała się właśnie we wspomnianej kolejce, którą od chwili jej otwarcia w 1912 roku przejechało się już ponad 37 milionów ludzi. Będąc w Rio punkt obowiązkowy na każdej liście podróżnika.
Sugarloaf Mountain Gondola, Avenida Pasteur, Rio de Janeiro, Brazil; +55 21 2546 8433

5.    Vanoise Express (Les Arcs, Francja)
Ta niezwykła francuska kolejka linowa łączy dwa narciarskie resorty: Les Arcs i La Plagne. W swoich wagonikach może pomieścić 200 pasażerów. Od 2014 roku istnieje możliwość zamówienia kolacji do ostatniego, odchodzącego wagonika. Zawieszeni kilkanaście metrów nad ziemią, w blasku świec, delektując się specjałami lokalnej kuchni, możemy cieszyć się widokiem francuskich gór otulonych blaskiem księżyca.
http://www.lesarcsnet.com/lifts/ski-system

6.    Palm Springs Aerial Tramway (Kalifornia)
To jedna z trzech obracających się dookoła swojej osi kolejek linowych na świecie. Dwie pozostałe to Titlis Rotair w Szwajcarii oraz Table Mountain w Afryce Południowej. Wybudowana w 1963 roku cieszy się nieustającym zainteresowaniem zarówno ze strony turystów, jak i lokalnych mieszkańców.
http://www.visitpalmsprings.com/overview/play/palm-springs-aerial-tramway/10085

7.    Ba Na Hills Cable Car (Da Nang, Wietnam)
Ta rozciągnięta na długości pięciu kilometrów kolejka linowa łączy ze sobą górę Ba Na ze szczytem Vong Nguyet. Podczas podróży nią można nie tylko podziwiać wspaniałe widoki, ale również skorzystać z wielu przystanków pośrednich. Można też np. zarezerwować sobie nocleg w wybudowanym na szczycie hotelu lub wybrać się na pieszą wędrówkę jednym z licznych szlaków turystycznych, ciągnących się wśród górskich wzniesień. Jakim cudem mogłam to przegapić w zeszłym roku? Nie mam bladego pojęcia, ale Maćkowi na pewno się nie przyznam. To atrakcja zdecydowanie w jego stylu, a do dnia dzisiejszego nie może mi wybaczyć, że będąc na Krymie nie odwiedziliśmy bazy okrętów podwodnych, którą można było zwiedzać :(
Ba Na Hills Cable Car, Vong Nguyet Hill, Da Nang, Vietnam

8.    Stanserhorn Cabrio (Lucerne, Szwajcaria)
Chcecie poczuć wiatr we włosach i móc bez ograniczeń cieszyć się rześkim, górskim powietrzem? Nic prostszego, wystarczy dostać się na górny poziom kolejki linowej rozpiętej pomiędzy wioską Stans a górą Stanserhorn. Na odcinku ponad dwóch kilometrów przed naszymi oczami rozpościerać się będą cudowne górskie widoki. A na szczycie moc atrakcji od pieszych wędrówek po loty na paralotniach. Czego chcieć więcej?
http://www.stanserhorn.ch/de

9.    Skyline Queenstown (Nowa Zelandia)
Skyline Queenstown to pierwsza kolejka linowa w Nowej Zelandii oferująca przewóz rowerów z Queenstown na sam szczyt Bob’s, na którym rozpoczynają się karkołomne szlaki rowerowe. Wszyscy wielbiciele rowerów górskich i ekstremalnych tras powinni być usatysfakcjonowani. Dla pozostałych turystów Bob’s Peak ma w ofercie niezwykłe widoki i możliwość skorzystania z dobrodziejstw lokalnej restauracji, szczycącej się jednym z najpiękniejszych panoram na świecie.
http://www.skyline.co.nz/queenstown/

10.    The Ngong Ping 360 (Hong Kong)
Na koniec zostawiłam kolejkę linową w jednym z moich ulubionych miast, w którym serwują najlepszy na świecie sernik z zielonej herbaty jaki kiedykolwiek dane mi było jeść. Dzięki The Ngong Ping 360 bez problemu możemy dostać się na wyspę Lantau, na której wybudowano jeden z najwyższych posągów Buddy – Tian Tan Buddha. Dodatkową atrakcją przejazdu jest możliwość wyboru gondoli ze szklaną podłogą. Jeśli Hong Kong jest waszym miejscem przesiadkowym i macie kilka godzin w zapasie, proponuję odbyć wycieczkę właśnie na wyspę Lantau. Połączenie z lotniska do pierwszej stacji kolejki jest doskonałe.
http://www.np360.com.hk/en/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *