jesień

Francuska jesień

Tydzień Francuski

Koniec lata nie oznacza końca dobrej zabawy. Jesienną porą, gdy słońce wisi niżej na nieboskłonie, a po błękitnym niebie płyną puchate chmurki, nie warto siedzieć w domu. Tym bardziej, gdy mamy akurat przyjemność bawić we Francji. Zatem, od czego zaczynamy?
Na dobry początek zapraszam na Białe Noce do Paryża i Ile-de-France.
Już któryś rok z rzędu, w pierwszą sobotę października, o zachodzie słońca – romantyzm nad Sekwaną musi być zachowany – mieszkańcy stolicy Francji i tłumy przebywających w niej turystów wychodzą na ulice, aby podziwiać dostępny dla każdego festiwal sztuki współczesnej. Muzyka, wymyślne instalacje i pokazy światła, wszystko na wyciągnięcie ręki, przez całą noc, w ponad dwudziestu różnych miejscach przestrzeni miejskiej. Współcześni artyści, biorący udział w tym niecodziennym wydarzeniu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki przekształcają Paryż i wiszące nad nim niebo w niezwykłe multimedialne przedstawienie. Czym w tym roku zaskoczą organizatorzy? Będą m.in.pokazy sztucznych ogni nad Sekwaną, plac zabaw dla dzieci w 19 dzielnicy oraz instalacja mgielna na Place de la Republique. Noc pełna niespodzianek!
Czy może być coś lepszego od białej nocy? Może. Wszyscy wielbiciele czekolady oszaleją, gdyż w dniach 28 października – 1 listopada w Porte de Versailles w Paryżu odbędą się targi czekolady. W ciągu czterech dni na fanów czekoladowej pokusy czekać będą liczne atrakcje, m.in.: bezpłatne degustacje oraz jedyny w swoim rodzaju pokaz czekoladowej mody. Na tych smakowitych targach swoje produkty wystawią nie tylko najsłynniejsi francuscy producenci czekolady, ale również znane światowe marki. Kulminacją fiesty będzie jedyna w swoim rodzaju możliwość udziału w warsztatach, odbywających się pod okiem najlepszych czekoladowych mistrzów – cukierników i kucharzy. Wisienką na czekoladowym torcie będzie Pokaz Czekoladowej Mody. Znani projektanci mody, przy współudziale cukierników, stworzą jedyne w swoim rodzaju kreacje – nie tylko do noszenia, ale również do zjedzenia.
http://www.salonduchocolat.fr/accueil.aspx
Słodycz czekolady wytrawnie złagodzi Festiwal Beaujolais Nouveau, najbardziej wyczekiwany moment roku dla producentów wina Beaujolais, które pochodzi z serca regionu Rhône-Alpes w środkowo-wschodniej Francji. Nigdzie na  świecie nie świętuje się tak entuzjastycznie młodego wina, jak jesienną porą we wszystkich barach, restauracjach, na rynkach i w domach całej Francji. A więc kulminacja jesiennych wieczorów? Degustacja tego trunku w gronie starych i nowych przyjaciół.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *