Lot awionetką nad szczytami Mont Blanc, 2011 rok.

Największe atrakcje Francji

Tydzień Francuski

Jak stworzyć listę największych atrakcji tak dużego kraju? Kraju z bogatą kulturą, historią i sztuką, wspaniałym zapleczem gastronomicznym i niezapomnianymi krajobrazami? Łatwo nie będzie i pewnie wielu z was ma swoją własną listę. Dlatego przedstawiam Wam miejsca, które sama widziałam i które chciałabym jeszcze zobaczyć.

2

Katedra w Chartres w Chartres.

1. Katedra Chartres w Chartres
Można powiedzieć, że katedra Chartres to jeden z najlepiej zachowanych i najwspanialszych przykładów francuskiego gotyku. Istne dzieło sztuki, przyćmiewające swym ogromem i majestatem. Większość znajdujących się tu witraży przetrwało od stuleci w nienaruszonym stanie, podobnie zresztą, jak architektoniczna bryła budowli.

3

Chateau de Chambord.

2. Chateau de Chambord
Ten zamek prześladuje mnie od dzieciństwa. Od najmłodszych lat widziałam go na pocztówkach, w albumach, na zdjęciach robionych przez znajomych i w telewizji. Nigdy jeszcze nie miałam jednak okazji zobaczyć go na własne oczy. A jest wart niejednego spojrzenia. To drugi, po nieco przereklamowanym, jak na mój gust, Wersalu, najczęściej odwiedzany zamek we Francji. Prawdziwa perła renesansu francuskiego. Budowę zamku rozpoczął król Franciszek I w 1519 roku. Czemu akurat w tych rejonach? Bo otaczające Chateau de Chambord tereny idealnie nadawały się na polowania. W okolicznych lasach moc zwierza była wystarczająco zadawalająca dla królewskiej głowy. Niestety posiadłość z 440 pokojami nie rozpaliła zmysłów Franciszka I, który przebywał w niej łącznie 40 dni.
http://www.chambord.org/
3. Pałac Papieski w Awinion
Awinion to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miast we Francji. Nic dziwnego zważywszy, że to właśnie tu znajduje się jedna z największych budowli gotyckich na świecie – Pałac Papieski. Został wzniesiony przez papieża Klemensa V, znajdującego się pod całkowitym wpływem króla Francji – Filipa IV Pięknego. Zważywszy też na to, że obydwaj panowie zamieszani byli w zlikwidowanie zakonu templariuszy, zwiedzanie pałacu może przynieść dodatkowe atrakcje.

4

Curling? To zdecydowanie nie moje klimaty. Francja 2011r.

4. Chamonix
Chamonix, znany ośrodek narciarski w Alpach francuskich, położony jest u podnóża Mont Blanc. Odwiedziłam to miejsce w 2011 roku i przyznać muszę, że świetnie się bawiłam. Może dlatego, że po raz pierwszy w życiu, późną wieczorową porą wspinałam się, przy blasku księżyca i na przymocowanych do stóp rakach, na niewielką przełęcz, gdzie w alpejskiej chatce czekała na mnie wyborna kolacja. A może dlatego, że w jednej z hal sportowych uśmiałam się do łez, usiłując zgłębić tajniki curlingu. A może z powodu lotu awionetką nad pokrytym śniegiem szczytem Mont Blanc. Sama nie wiem, ale na pewno warto tu przyjechać.
5. Gorge du Verdon
Groge du Verdon to gratka dla wielbicieli aktywnego sposobu spędzania czasu. Ten spektakularny pod względem widokowym kanion, ciągnie sie na długość 25 kilometrów i wznosi na wysokość 700 metrów. Nic więc dziwnego, że w kanionie rzeki Verdon uprawia się liczne sporty wodne, takie jak rafting, żeglarstwo czy spływy kajakowe.
6. St Tropez
To najbardziej znana letnia miejscowość położona na francuskiej riwierze – Cote d’Azur. Złośliwi nazywają ją placem zabaw milionerów i modelek. Czy tak jest? Niestety osobiście nigdy tu nie dotarłam. Nie mniej jednak St Tropez kochają nie tylko Francuzi i przybywający tu licznie turyści, ale również artyści, pisarze i filmowcy. Wspaniała sceneria była żywą scenografią dla niejednego reżysera, poczynając od twórców znanej serii komedii o żandarmie z niezapomnianym Louis de Funes. Wybrzeże Cote d’Azur ciągnie się od Saint-Tropez do Menton, w pobliżu granicy z Włochami. Warto się tu wybrać wiosną lub wczesnym latem, gdy nie ma jeszcze tak wielu turystów, a na szlaku naszej podróży znajduje się m.in. Nicea, Cannes i Monaco.
7. Wieża Eiffla
Ten najbardziej znany symbol Francji, który zaprojektowany został przez Gustava Eiffla jako łuk wejściowy na Międzynarodową Wystawę w Paryżu w 1889r., miał być po 20 latach rozebrany. Twórca „żelaznej damy” tak jednak pokochał swoją budowlę, że nie chciał dopuścić do jej rozbiórki. W związku z powyższym założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak, i tu proszę o uwagę, dopiero udane eksperymenty przeprowadzone z udziałem Juliana Ochorowicza, a polegające na umieszczeniu na szczycie telegrafu „bez drutu”, doprowadziły do jej ocalenia. Dzisiaj to numer jeden wszystkich atrakcji Paryża.
http://www.toureiffel.paris/
8. Pałac w Wersalu
Nie sposób pominąć tej jednej z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji Francji. Osobiście miałam przyjemność spacerować po tym pałacowym kompleksie kilka razy. Nigdy jednak nie był to mój ulubiony punkt programu. Wersal ogromnie mnie rozczarowuje. Nie mniej jednak powinno się go zobaczyć. Tak więc, zachęcam do wizyty w zbudowanym w 1624 roku przez Ludwika XIII Pałacu w Wersalu, który do 1789 roku był oficjalną rezydencją królów Francji.
http://www.chateauversailles.fr/homepage
9. Muzeum Luwru
Na sali jest tłok, w korytarzach jest tłok, a wkoło tłum turystów. Ktoś puka mnie w bok, ktoś szturcha i pcha do przodu, do przodu co sił. Czas pędzi co tchu, a ja nie mam sił, by spojrzeć i spotkać jej wzrok, co to goni za każdym spojrzeniem. Rymować nie umiem, więc przejdę do rzeczy i powiem co widzę – niewiele. Tak pokrótce mogę opisać spotkanie z jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie – Moną Lisą Leonarda Da Vinci. Rzadko kiedy jest okazja, by móc w spokoju zobaczyć to arcydzieło malarstwa. Zresztą odnosi się to do większości skarbów zgromadzonych w Luwrze. Tłumy turystów są nieprzebrane, a kolejki do największych atrakcji gigantyczne. Znacznie łatwiej zobaczyć naszą krakowską „Damę z łasiczką”, która, przynajmniej według mnie, jest dużo piękniejsza. Wracając jednak do przedmiotu sprawy, Luwr to ogromne muzeum, mogące pochwalić się jednym z najlepszych europejskich zbiorów artystycznych. Na zobaczenie wszystkich 30 tysięcy dzieł sztuki nie wystarczy nawet tydzień.
http://www.louvre.fr/
10. Prowansja
Gaje oliwne, zalane słońcem wzgórza, fioletowe pola lawendy, małe miejscowości położone w dolinach i wznoszące się wśród skał. To właśnie Prowansja, kraina tętniąca życiem, która oczarowała m.in. Cézanne’a, Matisse’a, Chagalla i Picassa. To doskonałe połączenie rustykalnego uroku z naturalnym pięknem kraju. Wyobraźmy sobie spacer wzdłuż brukowanych uliczek, słoneczny taras kawiarni na świeżym powietrzu, kolorowe bazarki i rozpływające się w ustach dania na bazie oliwy z oliwek, warzyw i aromatycznych ziół. W Aix-en-Provence odnajdziemy wspaniały targ, w Arles starożytne ruiny i tradycyjne festiwale, a w maleńkich wsiach, takich jak: Saint-Paul-de-Vence, Saint-Rémy i Gordes niesamowite zabytki i muzea. Prowansja to czysta przyjemność.
11. Carcassonne
Carcassonne przypomina bardziej scenografię z bajki niż realne ufortyfikowane miasto, skrywające w swych murach średniowieczny świat. Odwiedzając to miejsce i spacerując wąskimi, krętymi, brukowanymi uliczkami wśród starych kamienic można z łatwością cofnąć się w czasie, gdyż każda ulica, plac i budynek zachowały średniowieczny charakter. Wśród atrakcji znajdują się m.in. podwójne mury z 54 wieżami i katedra z przełomu trzynastego i czternastego wieku – Saint-Nazaire z przepięknymi witrażami. Carcassonne to również idealne miejsce na podziwianie fajerwerków z okazji Dnia Bastylii, przypadającego na 14 lipca.
12. Rocamadour
Rocamadour to święte miejsce zawieszone dosłownie i w przenośni między niebem a ziemią, na stromej, wapiennej skale. Od XI wieku miejsce pielgrzymek w drodze do Santiago de la Compostela w Hiszpanii. Ta jedyna w swoim rodzaju wieś składa się z siedmiu starożytnych świątyń m.in. Kaplicy Notre Dame (Chapelle Miraculeuse), która posiada figurę Czarnej Dziewicy (Notre-Dame de Rocamadour) czy Bazyliki Saint-Sauveur. Dodatkową atrakcją wsi Rocamadour jest jej położenie w otulinie parku przyrody w regionie Dordogne.
13. Alzacja
Alzacja, podobnie jak Prowansja, zasługuje na oddzielną podróż. Ten niezwykły rejon Francji znany jest przede wszystkim z jednych z najpiękniejszych wsi, ukrytych wśród zieleni wzgórz Alzacji. Domy pomalowane w pastelowych kolorach, ozdobione murem pruskim z ukwieconymi balkonami, stoją wokół maleńkich kościołów parafialnych, na niewielkich placykach, od których odchodzą wąskie brukowane uliczki. Wspaniały początek wędrówki po Francji.
14. Prehistoryczne malowidła w jaskini Lascaux
Wymieniając największe atrakcje Francji nie sposób zapomnieć o prehistorycznych malowidłach znajdujących się w jaskini Lascaux. To miejsce, jak wiele we Francji, znajduje się na liście UNESCO. Odkryta w 1940 roku jaskinia skrywa wspaniałe prehistoryczne malowidła. Niestety została zamknięta dla publiczności. Zamiast oryginału można podziwiać replikę jaskini, stworzoną 200 metrów od pierwowzoru. Lascaux II to wierna kopia jaskini i znajdujących się w niej obrazów. Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów prehistorii.
15. Bretania
Bretania to także niezwykle piękny i bogaty pod względem historycznym rejon Francji. Nie ma chyba na świecie osoby, która by choć trochę nie uległa czarowi nadmorskiej scenerii – uroczym wioskom rybackim czy portom morskim. To mistyczna kraina mitów i legend, z celtyckimi wpływami i dialektem galickim. Kwintesencją Bretanii jest Saint-Malo w otoczeniu zabytkowych murów, Quimper historyczne miasto niczym obraz-pocztówka, czy Nantes z pięknym pałacem. Nic tylko ruszać ku przygodzie, a kto ma ochotę może to zrobić szlakiem Asteriksa i Obeliksa.

Największe atrakcje turystyczne Francji w liczbach, odzwierciedlających ilości odwiedzających  je turystów.
Disneyland, Paryż – 16 milionów
Luwr, Paryż – 9,5 miliona odwiedzających z prawem do robienia zdjęć
Pałac w Wersalu – 7,3 miliony
Wieża Eiffla, Paryż – 6,3 miliony
Centrum Pompidu i muzeum sztuki, Paryż – 3,8 milionów
Muzeum Orsay, Paryż – 3,6 miliona
Muzeum Historii Naturalnej, Paryż – 2,6 miliona
Futuroscope, park tematyczny, Poitiers – 1,7 miliona
Park Asterix’a, Paryż – 1,7 miliona
Muzeum de l’Armee, Paryż – 1,4 miliona
Pałac i muzeum książąt Bretanii, Nantes – 1,3 miliona.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *