banknoty szwecja

Nowe banknoty w Szwecji

SZWECJA

Uwaga wszyscy wybierający się do Szwecji! Od 1 października Szwedzi mają nowe banknoty, na których dumnie prezentują się m.in. pisarka Astrid Lindgren i reżyser Ingmar Bergman.
Autorka pozytywnie zakręconej „Pippi Pończoszanki” i szalonych urwisów z „Dzieci z Bullerbyn” zdobi banknot 20 koron, twórca „Tam gdzie rosną poziomki” banknot 200 koron, piosenkarz Evert Taube banknot 50-koronowy, a na nominale 1000 koron widniej sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjoeld. Dodatkowo rewersy banknotów zdobią krajobrazy regionów Szwecji, z której pochodzą wymienione osoby. I tak na przykład wizerunek Bergmana promuje Gotlandię, a Lindgren – Smalandię. Jak przystało na XXI wiek banknoty są odpowiednio zabezpieczone odpowiednimi znakami zmieniającymi kolor pod wpływem zginania – ze złotego na zielony i na odwrót. W przypadku banknotów z Bergmanem znakiem jest klaps filmowy, a w przypadku Lindgren nic innego tylko książka.
Warto mieć na uwadze, że dotychczasowymi banknotami o nominałach 20, 50, 200 oraz 1000 koron będzie można płacić do 30 czerwca 2016 roku.
A co szwedzki bank centralny ma jeszcze w planach? Za rok na banknotach stu koronowych pojawi się bogini złotych czasów kina – Greta Garbo, a na 500 koronowym banknocie zawita śpiewaczka operowa Birgit Nilsson.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *