Jesie-25C5-2584-2Bw-2Bmuzeach-2BI

Jesień w muzeach Część I

POLSKA

Monet, Renoira, Delacroix … czy trzeba czegoś więcej, aby fantastycznie spędzić jesienne popołudnie? Czy może być coś wspanialszego od barwnych maźnięć pędzla, kreślącego impresjonistyczne dzieła sztuki? Magia barw, kunszt malarski, piękne obrazy i szkice, to wszystko od 24 października br. jest na wyciągnięcie ręki w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
W Poznaniu także ma swoją lokalizację ekspozycja „Malarze Normandii”, skupiająca w jednym miejscu dzieła m.in. Eugene’a Boudina, Raoula Dufy’ego, Alberta Marqueta i Alberta Lebourga. Jak zapewniają organizatorzy, wystawie towarzyszyć będzie wiele dodatkowych atrakcji, takich jak warsztaty, spotkania czy wykłady, poświęcone przybliżeniu zwiedzającym tej niezwykłej epoki w dziejach sztuki, a także samych jej twórców. Szczególnie bogato zapowiada się również program dedykowany najmłodszym, którym organizatorzy zapewnili warsztaty plastyczne oraz specjalny cykl pogadanek o tajnikach tworzenia wystaw.
Wystawa potrwa do 14 lutego 2016 r. Więcej informacji:
Z kolei w Rzeszowie można podziwiać wystawę „Barwy i nastroje. Muzyka w malarstwie polskim”, która skupia się na przedstawieniu związków pomiędzy muzyką a malarstwem od czasów średniowiecza do współczesności, i to na dodatek w czterech odsłonach: kościoła, dworu, wsi oraz miasta. A co wisi na ścianach? Płótna wielkich polskich malarzy, m.in. Wyczółkowskiego, Weissa, Nowosielskiego i Malczewskiego. Dodatkową atrakcją wystawy jest udostępniony dla zwiedzających zbiór starych instrumentów muzycznych: liry, szałamaja (instrument dęty drewniany, podobny do oboju), harfy Dawida, organistrum (przodek liry korbowej), psałterium (podobny do cymbałów), czy szpinetu (rodzaj klawesynu).
Ekspozycja potrwa do 15 maja 2016 roku. Więcej informacji
Niezwykła gratka dla wielbicieli historii i sztuki szykuje się w Krakowie. Po raz pierwszy na Wawelu będzie można bowiem podziwiać arras herbowy Zygmunta Augusta, zamówiony niegdyś do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Onegdaj Zygmunt August miał w swojej kolekcji ponad 300 tapiserii, niestety do naszych czasów przetrwało zaledwie 138 cennych tkanin. Wystawiony na Wawelu arras zakupiły władze Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie w 2009 roku na aukcji w Hotelu Drouot w Paryżu. Tkanina, o której mowa, przedstawia herb Wielkiego Księstwa Litewskiego, zwieńczony książęcą mitrą, w otoczeniu bujnej dekoracji roślinnej. Na herb składają się: Orzeł Biały z królewskim monogramem SA na piersi, Pogoń i trzy herby ziem: kijowskiej (Anioł), wołyńskiej (Krzyż) i smoleńskiej (Niedźwiedź). W polu sercowym znalazł się Wąż – herb rodzinny królowej Bony Sforzy, królewskiej matki.
Wystawiony na Wawelu arras będzie można oglądać do 17 stycznia 2016 r.
A na koniec zapraszam do Warszawy, do Muzeum Historii Polski, gdzie do 6 grudnia br. można oglądać wystawę „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”. To wspaniała podróż w czasie do minionych epok, do początków kształtowania się nowoczesnych miast na ziemiach polskich, znajdujących się pod zaborami. Architektura, kultura, higiena, narodziny kultury konsumpcyjnej i masowej, przede wszystkim prasy i reklamy. Ta ostatnia może wywołać szerokie uśmiechy na niejednym obliczu. Będzie poważnie i z lekkim przymrużeniem oka, na pewno jednak interesująco.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
26 października(poniedziałek), dr Agnieszka Janiak-Jasińska, Narodziny konsumenta: stare i nowe formy handlu w środowisku miejskim
3 listopada(wtorek), prof. Bolesław Orłowski, Miasto i technika
10 listopada(wtorek), prof. Igor Kąkolewski, Czytanie miasta: symbole w przestrzeni miejskiej
24 listopada(wtorek), dr Magdalena Gawin, Miasto i higiena
WEEKENDY RODZINNE, OBOWIĄZUJE BILET WSTĘPU NA WYSTAWĘ
Warsztaty przeznaczone dla rodzin z dziećmi oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
15 listopada (niedziela) − Prosimy na pokoje… historia urządzania wnętrz od empire’u po secesję
•    Warsztaty rodzinne: godz. 11.00, 15.00
Zapisy na warsztaty od 9 listopada 2015 r. | 22 211 90 47 lub oferta.edu@muzhp.pl
5-6 grudnia – Weekend z modą
5 grudnia (sobota), Szyjemy ubranka dla lalek– warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat, godz. 11.00, 13.00, 15.00
6 grudnia (niedziela), Mikołajkowe spotkanie z dziewiętnastowieczną modą, godz. 12.00-18.00
Zapisy na warsztaty od 2 grudnia 2015 r.| 22 211 90 47 lub oferta.edu@muzhp.pl
Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) w dniach 25 września – 6 grudnia 2015. Więcej informacji: http://muzhp.pl/pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *