weekendowe-ciekawostki32

Samochodem po stolicy Meksyku?

O tym, że stolica Meksyku jest miastem samochodów wie każdy, kto miał okazję odwiedzić to niezwykłe miejsce. Ale czy ktoś z Was ma świadomość, że dwanaście lat temu, kiedy prowadzono zakrojoną na szeroką skalę walkę z korupcją, zlikwidowano tu m.in. obowiązek egzaminów na prawo jazdy? Od tamtej pory, od kierowców poruszających się po stołecznych drogach Meksyku nie wymaga się posiadania prawa jazdy! Tak przynajmniej było jeszcze do niedawna, bo teraz, jak zapewniają władze, ma się to zmienić.
Do tej pory, aby móc siąść za kierownicą samochodu i wyjechać nim w trasę, wystarczyło zapłacić 704 peso, czyli 37 euro, za zezwolenie na prowadzenie pojazdów silnikowych. Bez kursów, bez egzaminów i przede wszystkim bez nerwów i stresu. Płacisz, dostajesz i wyjeżdżasz na drogę. Może właśnie dlatego, poruszając się po ulicach stolicy Meksyku, można odnieść wrażenie, że kierowcy raczej nie przywiązują większej wagi do znaków drogowych, instalacji świetlnej czy nawet policjantów, starających się rozładować korki na największych skrzyżowaniach i rondach. Każdy jeździ jak umie, byle do przodu.
Ostatnio podjęto decyzję o zmianach. Do stolicy Meksyku ma wrócić egzamin na prawo jazdy! Dodatkowo w życie ma wejść nowe prawo o ruchu drogowym, w którym maksymalna prędkość ograniczona zostanie z 70 km/h do 50 km/h, a w niektórych strefach nawet do 30 km/h. Dodatkowo przyszli kierowcy będą musieli stawić się na badaniach u okulisty, a także zdać egzamin teoretyczny i praktyczny ze znajomości przepisów drogowych i umiejętności prowadzenia samochodu. Jest jednak kilka drobnych problemów, takich jak: brak środków na realizację tak szczytnych pomysłów i na dopracowanie ram prawnych. Dodatkowo prawo nie działa wstecz, w związku z czym ci, którzy kupili zezwolenia, nadal będą mogli się nimi posługiwać. Największym jednak problemem jest brak samych instruktorów nauki jazdy! Władze miasta nie przejmują się tak „drobnymi” przeszkodami i beztrosko zapewniają, że zmiany wejdą w życie już na początku 2016 roku.

z11346315Q,Volkswagen-Garbus

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *