buty

Najdłuższe szlaki spacerowe Cz. I

Dobry spacer nie jest zły. Pomaga przewietrzyć myśli, złapać dystans do samego siebie, podumać, a przede wszystkim poprawić samopoczucie i kondycję. Spacer to zdrowie, a spacer uroczymi szlakami z niesamowitymi widokami, rozpościerającymi się przed oczami, to wisienka na torcie. Zapomnijmy o samochodach, pociągach i samolotach. W tę podróż wyruszamy jak pionierzy, na piechotę. Plecak na ramię i komu w drogę, temu czas!

Dominika, Waitukubuli National Trail
Start: Scotts Head Meta: Cabrits
Odległość : 184 km
To wyśmienita alternatywa dla wszystkich tych, którzy chcą poznać Karaiby, a nie należą do fanów morskich wycieczek. Zamiast pławić się w lazurowych wodach i wystawiać na szkodliwe promienie słoneczne na bezkresnych, długich i szerokich plażach, można urządzić sobie „spacerek” po zacienionych lasach dominikańskiej wyspy. Szlak, złożony z czternastu etapów, wiedzie z północy na południe lub z południa na północ, środkiem wyspy i pięknym nadbrzeżem. Podziwiać możemy zabytki kultury, jak również natury. Wodospady, jeziora, rezerwaty ptaków, majestatyczne góry, czy kolorowe wioski. Wszystko na wyciągnięcie ręki.
http://www.avirtualdominica.com/waitukubulitrail.cfm

wnt_map_attractions

Australia, Bibbulmun Track

Start: Kalamunda Meta: Albany
Odległość: 964 km
O takim „spacerze” marzy chyba każdy wielbiciel Australii. Z aborygeńskim duchem na ramieniu, od położonej w górach Perth, poprzez zabytkowe miasto Albany, południowe wybrzeże i centrum malowniczej, południowo-zachodniej części kontynentu. Szlak jest tylko i wyłącznie dla pieszych, oznaczony żółtym trójkątem z symbolem Waugal, czyli węża tęczowego. Nic tylko ruszać w trasę i uważnie patrzeć pod nogi.
https://www.bibbulmuntrack.org.au/

on_rocks_near_Peaceful_bay_tomSaunders

Europa, Via Francigena
Start: Canterbury, Wielka Brytania Meta: Rzym, Włochy
Odległość: 1.700 km
A może ktoś ma ochotę zatopić się w odległą historię i przejść szlakiem średniowiecznych pątników? To może być iście duchowy „spacer”. Czas na zadumę, melancholię, a wszystko to wśród wspaniałych widoków, spotykanych co krok na „cierniowej” drodze. A tak całkiem poważnie, szlak ten powstał w XI wieku, w czasach średniowiecza i stanowił istotny ciąg komunikacyjny, najpierw dla pielgrzymów, później handlowców i wojsk.
http://www.viafrancigena.com/franc_hp.htm

Wielka Brytania, South West Coast Path
Start: Minehead Meta: Poole
Odległość: 1.008 km
To chyba jeden z najbardziej widokowych i romantycznych „spacerów” wszechczasów, prowadzący wzdłuż poszarpanego wybrzeża Anglii. Wszystko zaczęło się w XIX wieku, gdy w okolicach tych kwitł przemyt. Wyznaczeni strażnicy mieli za zadanie patrolować całe południowe wybrzeże Anglii. Zatoki, spadające do zimnego morza klify, maleńkie wioski rybackie, uskoki. Od Somerset poprzez Devon, Kornwalię i Dorset. Nic tylko ruszyć ku przygodzie!
http://www.southwestcoastpath.org.uk/

large-hero_Overlooking-Chapmans-Pool-Brian-Howe-q49_8N2sJtZ_cGKNwqp_4KHqbHQ

Turcja, St. Paul’s Trail
Start: Perge Meta: Yalvac
Odległość: 500 km
Tu nie ma drogowskazów ani tabliczek informacyjnych. Tu musi nam wystarczyć mapa, kompas i dobra orientacja w terenie. Zdani na stare drogi rzymskie, ścieżki i szlaki, często mając kamienie pod stopami, idziemy wzdłuż jednej z najpiękniejszych linii brzegowych świata. Z jednej strony górskie szczyty, strome wzniesienia, z drugiej szafirowe morze. Bo ta trasa, moi drodzy, wiedzie przez jeden z moich ulubionych zakamarków Turcji – od Dalaman do Antalyi. Kiedy najlepiej wyruszyć? Wiosną lub jesienią, bo latem temperatury przekraczają czterdzieści stopni i spacer w takim skwarze raczej nigdy nie należy do sympatycznych.
http://cultureroutesinturkey.com/the-lycian-way/

route-map-_0018_lycian-555x245

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *