aMERYKA

Najdłuższe szlaki spacerowe Cz. II

Wczoraj skończyliśmy na wspaniałym spacerze wzdłuż tureckiego wybrzeża. Dzisiaj Ameryka Północna i Azja. Zapraszam.

Kanada, Trans Canada Trail
Start: St. John’s Newfoundland Meta: Victoria, British Columbia
Odległość: 22.000 km
Na ten „spacer” będziemy potrzebować co najmniej kilku lat i niesamowicie wygodnej pary butów. Ten niezwykły szlak turystyczny, podzielony na 400 mniejszych, biegnie wzdłuż całej Kanady i obejmuje również obszar Arktyki. Niesamowite widoki, piękna przyroda, historia i kultura, to wszystko spotkać można podczas tej niecodziennej wędrówki.
http://tctrail.ca/home-adam-melba-en
USA, Continental Divide Trail
Start: Antelope Well, New Mexico Meta: Glacier NP, Montana
Odległość: 4.960 km
Szlak ten prowadzi z Meksyku do Kanady, z południa na północ, przez środek Stanów Zjednoczony. Od majestatycznych Gór Skalistych poprzez terytorium Nowego Meksyku, miasta – duchy dawnych kopaczy złota w Kolorado, poprzez imponujące gejzery w Wyoming i góry granitowe Montany. A do tego wszystkiego, jak wisienka na torcie pyszni się Park Narodowy Yellowstone i góry San Juan. Aby ruszyć tym szlakiem trzeba być w świetnej kondycji.
http://www.continentaldividetrail.org/

Nepal, Great Himalaya Trail
Start: Kanchenjunga Meta: Humla
Odległość: 1.700 km
Czy można być bliżej dachu świata? Jeśli komuś zależy na dogłębnym poznaniu Nepalu, to koniecznie powinien udać się na „spacer” właśnie tym szlakiem. Góry, jeziora, przełęcze, sympatyczni ludzie, zagubione wioski, a wszystko to powyżej 8000 metrów. Aby przejść cały szlak nie wystarczy tylko dobra kondycja i hart ducha, ale również 160 dni wolnego. Jeśli nie dysponujemy tak długim urlopem, możemy wybrać jedną z dziesięciu krótszych tras. Na pewno nie każdy z naszych przyjaciół był lub nawet będzie na takiej wędrówce.
http://greathimalayatrails.com/

Korea Południowa, Baekdu Daegan Trail
Start: Korean Północna Meta: Cheonwang-bong
Odległość: 735 km
Nie po raz pierwszy spotykam się z przekonaniem, że obszary wiejskie, poza wielkimi aglomeracjami miejskimi, są dużo bardziej atrakcyjne niż zgiełk miast. W tym przypadku na pewno jest to racja. Zachwycająca przyroda, widoki zapierające dech w piersiach, małe kapliczki i świątynie, a wszystko osnute filozoficznym spokojem wschodu. Pierwotnie szlak ten liczył około 1400 km długości, ale z racji tej, że Korea Północna nie przepada za turystami, tym bardziej włóczącymi się bez ładu i składu po bezdrożach, musimy zadowolić się tylko południową jego częścią.
http://www.hikekorea.com/index.php

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *