2._fort_saint-jean_future_cours_des_orangers_vue_d_architecte_agence_aps_c_golem_images_bdweb

Kultura śródziemnomorska w pigułce

Kochani ostatnio były same artykuły o Azji. Teraz robimy krótką przerwę przed wspomnieniami z Bali. I tak, zapraszam Was do zapoznania się z garstką ciekawych informacji o tym, co się dzieje na świecie i w naszym powiecie 😉 oraz na podróż do państwa, które na dobrą sprawę nie istnieje już w takiej formie w jakiej dane było mi je poznać kilkanaście lat temu. W najbliższym czasie będzie … Syria.

A tym czasem… W Marsylii, u wejścia do Starego Portu, znajduje się pierwsze muzeum poświęcone w całości kulturze śródziemnomorskiej, która odegrała tak ważną rolę w historii Francji. Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej znajduje się w zwróconym w kierunku morza budynku, zaprojektowanym przez architekta Rudy’ego Riciotti. Otwarcie muzeum miało miejsce w 2013 roku, gdy Marsylia była Europejską Stolicą Kultury.
Wśród zbiorów, liczących ponad milion eksponatów, znajdują się skarby przeniesione z paryskiego Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych, ukazujące w pełnej krasie historię, cywilizację i dziedzictwo obszaru Morza Śródziemnego. I tak, idąc od dołu, na parterze muzeum znajduje się stała ekspozycja, ukazująca najważniejsze wydarzenia historyczne tego regionu, a na pierwszym piętrze mamy dwie ekspozycje, poświęcone cywilizacjom, miastom i ludziom, którzy, na przestrzeni wieków, mieli istotny wpływ na jego rozwój. I wreszcie, w pochodzących z XII w. kryptach Fortu Św. Jana, możemy zobaczyć całą resztę tej interesującej wystawy. Odwiedzając muzeum warto zajrzeć również do położonych na szczycie fortu ogrodów, z których roztacza się wspaniała panorama na port i miasto.
Adres
MuCEM J4 / fort Saint-Jean
1 Esplanade du J4
13002 Marseille

photo(8)_2_0

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *