GrandeGalerieChancel

Spotkajmy się w Louvre-Lens

Od kiedy w 2012 r. otworzono w Lens w Nord-Pas-de Calais pierwszą filię Muzeum Luwru, odwiedziło ją już ponad cztery miliony ludzi.
Zamiast tłoczyć się w paryskiej kolejce do Luwru, można rozpocząć zwiedzanie filii skarbca sztuki francuskiej od spaceru po parku, otaczającym muzeum w Lens. Z racji tej, że region ten ściśle związany był z górnictwem, spacer biegnie wzdłuż torów kolejowych, wiodących do wejścia do kopalni, stanowiącej część wystroju muzeum. Z przeszklonego holu, zajmującego powierzchnię 3,600 m², można przejść do następujących galerii:
• w Wielkiej Galerii znajdują się obiekty pochodzące z paryskiego Luwru, muzeum-matki;
• boczne galerie (1,800 m² , sklepienie na wysokości 80 m) zawierają dwie roczne wystawy o zmiennej tematyce. Ukazują one konkretny okres w historii, cywilizację, nurt artystyczny czy motyw w sztuce;
• szklany pawilon rozciąga się na powierzchni 1 000 m² z widokiem na łąki. Pełni on dwie funkcje: miejsca piknikowego i przestrzeni wystawowej dla ekspozycji czasowych;
• można zwiedzać także zaplecze, pełniące funkcję magazynu dzieł sztuki.
Warto podkreślić, że każdego roku zmieniana jest jedna trzecia ekspozycji. Wśród prezentowanych dzieł sztuki, obejmujących okres pięciu tysięcy lat, można znaleźć m.in. pierwsze teksty niektórych cywilizacji. Odwiedzający zetkną się ze sztuką egipską i grecką oraz zaobserwują ich przenikanie i wzajemne wpływy. Jeśli w tegorocznych planach wakacyjnych macie Francję, może warto pomyśleć o dodaniu do planu podróży jeszcze jednego punktu.
Musée du Louvre-Lens, 99 rue Paul Bert, 62300 Lens

4622299_7_a9f0_la-galerie-du-temps-du-musee-du-louvre-lens_d8440a8a9b801b4a2b9575b061982799

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *