a.baa-The-Great-Chinese-Wall

Czy Wielki Mur zniknie?

Czy jedynemu zabytkowi naszej cywilizacji, widzianemu z kosmosu, grozi zniknięcie? Jak ostrzegają naukowcy jest to wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę fakt taki, że 10% słynnej budowli już zniknęło z powierzchni ziemi.
Co niszczy Wielki Mur Chiński? Zła konserwacja, opady atmosferyczne, wiatr oraz, a może przede wszystkim, wandale i złodzieje, którzy kradną cegły ze słynnego zabytku i używają ich m.in. do budowy dróg, płotów oraz domów. Jak, pewien czas temu, informował pekiński dziennik „Jinghua Shibao”, najgorzej sytuacja przedstawia się w prowincji Hebei, gdzie na niektórych, niestrzeżonych odcinkach muru, brakuje całych jego fragmentów. Według Państwowego Biura ds. Dziedzictwa Kulturalnego przestało już istnieć ponad 2 tysiące kilometrów muru, z jego łącznej długości 21 tysięcy. A to nie jedyny problem. Imponujące wieże, wchodzące w skład muru, mogą runąć pod wpływem ulewnych deszczy. Kilka lat temu był już przypadek, że po kilku dniach silnych opadów, zwaliło się ponad 35 metrów muru.
Przyczyny atmosferyczne, to jednak nie jedyny problem. Do szybkiego pogorszenia się stanu murów, przyczyniają się również ogromne rzesze turystów, eksplorujących bez ograniczeń ten niezwykły zabytek. Swój udział mają także złodzieje, którzy kradną cegły z murów i sprzedają turystom jako antyki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się cegiełki z wykaligrafowanymi znakami. Cena: od 40 do 50 juanów za sztukę, czyli 25-30 zł.
W 2006 r. przyjęto w Chinach specjalne zarządzenie w sprawie ochrony Wielkiego Muru. Jednak zdaniem ekspertów prawo jest nieegzekwowane, a przepisy nie są konkretne. Również w wielu prowincjach chińskich, przez które biegnie mur, i które są za ten mur odpowiedzialne, nie ma wystarczających środków finansowych. W wydziale ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu Funing, w prowincji Hebei, pracuje jedynie 9 osób, odpowiedzialnych za 150 kilometrowy odcinek muru.
Pierwsze elementy muru, mające chronić Chiny przed barbarzyńcami ze wschodu i północy, powstały w VII w. p.n.e. To, co dzisiaj możemy podziwiać, to w głównej mierze mur z czasów dynastii Ming. Czy przetrwa dla przyszłych pokoleń?

Map_of_the_Great_Wall_of_China

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *