A380_Budget-Economy_Class_V2

Czy zmiany klimatu mają wpływ na długość lotów transatlantyckich?

Zmiany klimatu nie tylko zaburzają nasze tradycje świąteczne – wiosna w Boże Narodzenie i zima na Wielkanoc, ale przyczyniają się również do wydłużania czasu przelotu z Europy do Stanów Zjednoczonych i, co jest znacznie milszą wiadomością, skrócenia tego czasu na tej samej trasie w odwrotną stronę.
Zdaniem naukowców z University of Reading, globalne ocieplenie przyczynia się do przyspieszenia o 15% prądów strumieniowych, wiejących z prędkością ponad 90 kilometrów na godzinę. Tym samym lot z Londynu do Nowego Yorku będzie trwał ponad 7 godzin, natomiast z Nowego Yorku do Londynu poniżej 5 godzin i 20 minut.
Czym są prądy strumieniowe? Mówiąc najprościej to bardzo silnie wiejący wiatr, występujący na dużych wysokościach nad południową i północną półkulą. Jego siłą napędową jest różnica pomiędzy gorącym regionem tropikalnym, a zimnym regionem polarnym. Szczególnie silnie występuje ona na transatlantyckim szlaku powietrznym (około 600 lotów dziennie).
Niestety powyższe zmiany przyczynią się do zwiększenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla. W pierwszym przypadku może to doprowadzić do zwiększenia się kosztów biletów lotniczych, w drugim zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. I tak źle i tak nie dobrze.

A380_On_Ground

Zdjęcie z airbus.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *