Homs, Syria, September 2012

WFP is providing food assistance to over 223,000 people this month through its implementing partner the Syrian Arab Red Crescent and a local NGO – El Bir Association for Charity.
WFP is prioritizing assistance to internally displaced people in public shelters mainly mosques, churches, schools as well as families displaced from one part of the governorate to another area taking refuge with relatives and friends.
Communities provide cooked meals to internally displaced people in public shelters using WFP dry rations.

Photo: WFP/Abeer Etefa

Syria – Nie ma miejsca dla dzieci

Jak poinformował w ostatnim tygodniu UNICEF ponad 80% syryjskich dzieci, czyli około 8 milionów nieletnich, ucierpiało podczas trwającego już kilka lat konfliktu zbrojnego. Część z nich została zmuszona do pracy, część wcielono siłą do zbrojnych grup, a wiele małych dziewczynek i nastolatek padło ofiarą handlu żywym towarem.
Od momentu wybuchu wojny w Syrii urodziło się 3,7 miliona dzieci. Jak podkreślają autorzy raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom „Żadne dziecko, które przeżyło ostatnich pięć lat, nie pozna nigdy Syrii, którą pamiętają jego rodzice.” Szkoły, szpitale, parki, domy i zabytki, zamienione zostały w pył przez wybuchy bombowe.
A dzieci? Żyją w skrajnej biedzie i strachu wiedząc, że jutra może nie być. Większość z nich zmuszona została do porzucenia nauki i podjęcia pracy, aby pomóc finansowo tym z rodziny, którym udało się przeżyć. W obozach dla uchodźców w Jordanii, aż jedna trzecia zawieranych małżeństw dotyczy dziewcząt poniżej osiemnastego roku życia. To już o trzy razy więcej niż w 2001 roku.
W 2015 roku UNICEF udowodnił, że do oddziałów wojskowych siłą wcielane są dzieci poniżej piętnastego roku życia. W tym samym roku potwierdzono około 1,5 tysiąca przypadków ciężkich ataków przeciwko oddziałom, w których zabitych zostało 400 nieletnich a ponad 500 zostało okaleczonych.
Od początku konfliktu zginęło 270 tysięcy ludzi. Większość 23 milionowej społeczności, zamieszkującej Syrię, została siłą przesiedlona, a prawie 5 milionów ludzi zmuszono do opuszczenia kraju.

Sept.-4--Syria

Zdjęcie z www.nti.org

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *