120229041745-international-food-etiquette-horizontal-large-gallery

Maniery przy stole

Tak, jak zawsze podkreśla Maćko, jedzenie to część kultury danego kraju, którą trzeba poznać i zgłębić. To nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale historia i tradycja danego regionu. To również świetny sposób na zawieranie znajomości. Przy stole i przy jedzeniu. Dlatego ważne jest, abyśmy, choć pobieżnie, znali obowiązujące normy zachowania się przy posiłku. Bo to, że u nas się nie siorbie przy jedzeniu, wcale nie znaczy, że jest to źle widziane w innych stronach świata.

table-manners-around-the-world_5347f6eae03df_w1500
Australia…
Umawiając się tutaj z kimś na posiłek, powinniśmy zdawać sobie sprawę z pewnej żelaznej zasady. Lunch jest wprost doskonałą porą na spotkania biznesowe, natomiast kolacja zarezerwowana jest przeważnie na spotkania z przyjaciółmi.
Brunei…
Pamiętacie „Świątynię zagłady”, gdy Indiana Jones wraz ze swoimi przyjaciółmi trafia do hinduskiej wioski i zostaje poczęstowany posiłkiem, którego nie wypada odmówić? W Brunei jest podobnie. Jeśli chcesz, aby tubylcy nie patrzyli na ciebie krytycznym okiem nie odmawiaj spożycia z nimi posiłku. Odmowa jest w złym guście. Jeśli jednak nie masz ochoty na jedzenie, dotknij delikatnie prawą ręką brzegu talerza. To najgrzeczniejszy z możliwych sposób podziękowania.
Kambodża…
W tym pięknym kraju, o którym marzę i śnię prawie każdej nocy, posiłki spożywa się zazwyczaj siedząc na matach rozłożonych na ziemi. I tu ważna zasada: mężczyźni mają skrzyżowane nogi, kobiety trzymają nogi razem, albo z prawej albo z lewej strony ciała.
Bangladesz…
Gdy jakimś miłym zrządzeniem losu okaże się, że podczas wizyty w tym kraju zostaniemy zaproszeni do typowego muzułmańskiego domu, pamiętajmy, że kobiety i mężczyźni zawsze jadają oddzielnie, nigdy razem. Tak więc podziękowania dla pani domu za udaną kolację składamy na ręce pana domu, chyba, że jako kobieta przebywamy w bezpośrednim towarzystwie gospodyni.
Chiny…
Odwiedzając Państwo Środka musimy pamiętać o zasadzie „spuszczonych oczu”. Co to oznacza? Chińczycy przy powitaniach i kurtuazyjnych rozmowach przy stole, bardzo rzadko spoglądają swojemu rozmówcy prosto w oczy. Natarczywe przyglądanie się jest tutaj uważane za brak dobrego wychowania i brak szacunku dla rozmówcy.
Hong Kong…
W Hong Kongu ogromną wagę przywiązuje się do sprawy płacenia rachunku za posiłek. Jeśli ktoś zaprosił nas na kolację, to oczywistym jest, że płaci za siebie i za nas. Nigdy nie proponujemy podzielenia rachunku na pół, gdyż w takiej sytuacji nasz gospodarz narażony jest na „stratę twarzy”. Honorowo : następnym razem my zapraszamy i my płacimy.
Indonezja…
W tym wyspiarskim kraju, bardzo ważna rolę odgrywa sposób rozsadzenia gości przy stole, szczególnie podczas biznesowych spotkań. Honorowy gość, płci męskiej, zawsze siada obok gospodarza, natomiast honorowy gość płci żeńskiej, koło gospodyni.
Malezja…
Małżonków można zaprosić na kolację, ale nigdy na lunch. Jest to w złym guście.
Japonia…
W kraju kwitnącej wiśni małżonki zawsze towarzyszą mężom podczas oficjalnych kolacji biznesowych.
Korea Południowa…
Podczas biznesowych spotkań przy stole zachodnie busineswomen powinny pamiętać o trzech żelaznych przykazaniach: elegancja, prostota i kobiecość. Tymi cechami zjednamy sobie serce koreańskich rekinów biznesu.
Singapur…
Zapraszając znajomych na kolację pamiętajmy, aby była to zawsze liczba parzysta, gdyż sprzyja ona szczęściu i dobrej fortunie. Nieparzysta liczba gości, to oczywisty pech.
Tajwan…
Spożywając posiłki na Tajwanie pamiętajmy o dwóch zasadach, a obydwie dotyczą odkładania sztućców, czyli pałeczek. Po pierwsze nigdy nie należy umieszczać ich równolegle na górnej części miseczki, bo to przynosi pecha. Po drugie nie wolno wbijać pałeczek w miseczkę z ryżem, to synonim śmierci. Takie zachowanie bezapelacyjnie kojarzy się większości Azjatom z rytuałem pogrzebowym.
Wietnam…
Jeśli jesteś kobietą i palisz papierosy, postaraj się w Wietnamie powstrzymywać od tego nałogu w miejscach publiczny. Paląca kobieta wywołuje wręcz niezdrowe zainteresowanie wśród wietnamskich mężczyzn.
Indie…
W kraju świętej krowy podczas biznesowych posiłków, uczestnicząca w nich kobieta z zachodu powinna być przygotowana do uiszczenia rachunku. Hinduscy mężczyźni będą co prawda nalegać na pokrycie kosztów związanych z posiłkiem, ale w rezultacie to słaba płeć za niego zapłaci.
Pakistan…
Żelazna zasada podczas spożywania posiłków w Pakistanie? Nigdy nie używaj lewej ręki podczas jedzenia. Lewa ręka wykorzystywana jest do czynności higienicznych i w związku z tym uważana za brudną i niegodną dotykania stołu!

IMG_3849

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *