x_lon_malaria_141128

Śmiertelne żniwo malarii

UNICEF wzywa świat do ratowania Afryki – co godzinę z powodu malarii umiera tam 50 dzieci. Rocznie ponad 456 tysięcy z czego 78% to maluchy poniżej piątego roku życia.
Mimo tego, że od 2000 roku liczba zgonów znacznie spadła, dyrektor UNICEF ds. Zdrowia, dr. Mickey Chopra przypomina, że pół miliona zmarłych to nadal ogromna liczba. „Śmierci z powodu malarii możemy zapobiec. Jednak jest to zadanie dla nas wszystkich: rządów państw, społeczności międzynarodowej, pracowników służby zdrowia i darczyńców. Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu malarii.
Zdaniem doktora Chopra ogromną rolę w walce z malarią powinna stanowić ochrona kobiet w ciąży, z których znamienita część nie znajduje się niestety pod odpowiednią opieką lekarską. A sposób zapobiegania malarii jest w sumie banalnie prosty i stosunkowo niedrogi – cztery dawki leku, chroniącego przed malarią kobiety w ciąży, kosztuje 50 centów, a moskitiera nasączona środkiem odstraszającym komary zaledwie 5 dolarów, łącznie z transportem. Bardziej skuteczne zapobieganie malarii pozwoliłoby zaoszczędzić w samej tylko Afryce Subsaharyjskiej przeszło 270 mld. dolarów.
Temat malarii powraca rokrocznie w środkach masowego przekazu w okresie wakacyjnym. I w sumie nie ma w tym nic dziwnego, gdyż coraz większa liczba Polaków bawi w miejscach wysokiego ryzyka zarażenia się nią. Jak się chronić? Nie ma szczepionek przeciwko malarii. Przed wyjazdem w miejsce występowania tej choroby można zażywać leki przeciwmalaryczne, których przyjmowanie należy kontynuować podczas podróży. Na wyjazd można zabrać również własną moskitierę i środki odstraszające komary – kremy, spreje itd. Jakie są objawy choroby? Gorączka, uczucie rozbicia, bóle mięśni, głowy, złe samopoczucie. Objawy jak przy grypie, ale jeśli nas dopadną podczas wyjazdu lub zaraz po powrocie, należy udać się natychmiast do lekarza. W kraju najlepiej iść prosto do lekarza od chorób tropikalnych. Powinniśmy pamiętać również o tym, że okres wylęgania się malarii wynosi średnio 12-14 dni, ale w niewielu przypadkach objawy choroby mogą pojawić się dopiero po 8-10 miesiącach od zarażenia. W takiej sytuacji, podczas wizyty u lekarza należy podkreślić, że byliśmy w miejscu występowania malarii.
gr1

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *