Charlie-charlie-chaplin-6931281-1024-768

W Szwajcarii otwarto muzeum Charliego Chaplina

W położonej nad Jeziorem Genewskim willi, w której król kina niemego, Charlie Chaplin, spędził ostatnie 25 lat swojego życia, otwarto muzeum poświęcone jego twórczości.
W pomalowanej na biało willi „Manoir de Ban”, we wsi Corsier-sur-Vevey, zobaczyć można m.in. charakterystyczny melonik i laseczkę, czarno-białe fotosy z filmów, a także replikę studia filmowego, w którym odtworzono sceny z kilku najbardziej znanych dzieł Chaplina. Uroczyste otwarcie muzeum nazwanego „Chaplin’s World” (Świat Chaplina) odbyło się w sobotę 16 kwietnia, w dzień urodzin artysty, z udziałem ponad 20 jego dzieci i wnuków.
Charlie Chaplin związany był ze Szwajcarią od 1952 roku, kiedy przybył do Europy na premierę swojego filmu „Światła ramp”. Wówczas nie dostał pozwolenia na powrót do USA, gdzie nasilały się pod jego adresem oskarżenia o złe „lewicujące i pacyfistyczne” przesłanki jego filmów. Autorem „polowania na czarownice” był senator McCarthy, który wszelkimi dostępnymi środkami starał się pozbyć z Ameryki zwolenników „czerwonych”. Chaplin odpłacił senatorowi pięć lat później, gdy nakręcił „Króla w Nowym Yorku”, w którym ostro skrytykował McCarthy’ego i amerykańskie społeczeństwo.
Jeśli ktoś wybiera się w tym roku do Szwajcarii, to może zajrzeć też do tego muzeum. Warto.

nahp2gkiyo0

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *