P1020680

Kryształy Swarowskiego w Abu Dhabi

Zjednoczone Emiraty Arabskie   Z Dubaju do Abu Dhabi prowadzi prosta, wielopasmowa droga, dzięki której do stolicy Emiratów docieram po kilku godzinach.

P1020656

Wielki Meczet Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana

Główną wizytówką miasta jest majestatyczny Wielki Meczet Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, uważanego za ojca Emiratów. Przyznam szczerze, że w swoim życiu widziałam już niejeden meczet, ale zbudowany z takim rozmachem i przepychem zobaczyłam pierwszy raz. Z oddali rzuca się w oczy jego majestatyczna, biała bryła. 88 wież minaretów wznosi się ku Allahowi, dzień i noc chwaląc jego imię. Podłogi i ściany pokrywa biały marmur, zdobiony wspaniałymi kwiatowymi mozaikami.

P1020668

Aby wejść do meczetu trzeba być stosownie ubranym ;)

P1020673

To nie kwiat, to żyrandol ;)

Ogromnych rozmiarów żyrandole mienią się tysiącem kryształków Swarowskiego. Bose stopy miękko grzęzną w grubych kobiercach, którymi wyścielone są główne, modlitewne sale. Ten meczet sprawia wrażenie innego od wszystkich, które widziałam. Nie tylko ze względu na przepych, ale również panującą tu atmosferę. Większość meczetów nastraja do zadumy, cichej kontemplacji. Meczet Szejka Zayeda wyzwala wszechogarniającą radość. Arabowie i Biali siedzą koło siebie na dywanach, śmieją się i kontemplują bogactwo otoczenia. Dzieci wesoło biegają po salach, a dorośli mimowolnie dotykają lśniących, zimnych marmurowych ścian.

P1020678

Kunszt detali zachwyci chyba każdego ;)

P1020690

Duchy w meczecie?

P1020704

Prawdziwa perełka ;)

P1020715

Szpaler kolumn …

Wstyd się przyznać, ale znacznie większe wrażenie niż obiad w restauracji hotelu Sheraton, robi na mnie wizyta w tamtejszej toalecie. Schludnie ubrana pokojówka otwiera drzwi każdej korzystającej z łazienki osobie. Ilość wysokiej jakości kremów do rąk, mydeł, żeli i perfum przyprawia o zawrót głowy, podobnie jak ilość rodzaju ręczników do wycierania rąk. Miękkie, średnio miękkie, szorstkie, do wyboru do koloru. A na każde skinienie przychodzi z pomocą „pani toaletowa”. No cóż, w Abu Dhabi nawet w hotelowej toalecie można poczuć się jak szejk.

P1020800

Abu Dhabi ;)

Ostatnim punktem programu jest wizyta w Al Ain Palace Museum, którego żółte mury w promieniach zachodzącego słońca prezentują się wspaniale. Gotowa scenografia do filmu.

Ostatni raz spoglądam na panoramę Dubaju z okien mojego pokoju. Trudno w to uwierzyć, ale w ciągu zaledwie kilku dni od mojego przyjazdu ukończony został jeden wieżowiec, a kolejny ma już fundamenty. To miasto chyba rzeczywiście nie śpi.

P1020894

Dubaj żegna….

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *