taj-mahal-in-india-coloring-page

Tadź Mahal zagrożony

INDIE   Pod koniec maja indyjscy eksperci poinformowali opinię światową o zagrożeniu, jakie „spadło” na Tadź Mahal. Mowa o rojach owadów, podobnych do komarów, których zielono – czarna wydzielina zaczyna pokrywać śnieżnobiałe ściany najpiękniejszego zabytku sztuki muzułmańskiej w Indiach.
Owady, które zagrażają budowli, pochodzą z gatunku Goeldichironomus, i żerują głównie na stojących wodach zanieczyszczonej rzeki Jamuny, przepływającej w pobliżu Tadź Mahalu. Paradoksem w całej sytuacji jest to, że budowla, symbolizująca ogromną miłość i oddanie ukochanej kobiecie, stała się miejscem godów małych owadów, które stopniowo doprowadzają do jej zniszczenia. A tak na poważnie, to przyczyną obecnego nieszczęścia jest ogromne zanieczyszczenie rzeki, w której wyginęły ryby, utrzymujące owadzią populację na odpowiednio niskim poziomie. Z kolei bujny rozrost alg, zasilanych związkami fosforu z popiołów z niedalekich terenów kremacyjnych, dostarcza pokarmu temu gatunkowi owadów. Sytuacja dość patowa, a codzienne mycie obiektu nie tylko nie pomaga, ale również przyczynia się do jego powolnego niszczenia.
Tadź Mahal, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, przyciąga rokrocznie miliony turystów. Ten niezwykły symbol miłości i namiętności, wzniesiony został na życzenie Szahdżahana – co w języku perskim znaczy „władca świata” – w latach 1632–52. Do pracy nad grobowcem ukochanej żony Mumtaz Mahal, władca zatrudnił ponad 20 tysięcy ludzi i sprowadził architektów i rzeźbiarzy z Persji, Turcji, Samarkandy, a nawet Wenecji. Marmurowe powierzchnie zdobią cenne kamienie, m.in. jadeit i kryształ górski z Chin, turkusy z Tybetu, lapis-lazuli i szafiry z Cejlonu, a nawet diamenty.

Tadż-Mahal-foto-heavenglobe.

Zdj. z info.arttravel.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *