maxresdefault

Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego

POLSKA  Kto w tym roku wybiera się w Bieszczady nie może zapomnieć o wizycie w otwartym od maja br., w lasach nadleśnictwa Stuposiany (wybitnie poetycka nazwa),  Muzeum Plenerowym Wypału Węgla Drzewnego. Ten niezwykły proceder, którym w minionych wiekach zajmowało się wielu mieszkańców Bieszczad, dzisiaj przechodzi powoli do historii. Tym bardziej warto zobaczyć wszystko na własne oczy i poczuć na własny nos.
Muzeum, dokumentujące historię wypalania węgla drzewnego, znajduje się przy drodze ze Stuposian do Mucznego, w miejscu, gdzie przez wiele lat znajdował się punkt wypału węgla drzewnego. Co możemy zobaczyć w tym niezwykłym miejscu? Między innymi retory, w których wypalano węgiel drzewny i barak węglarzy. Spacerując utwardzonymi ścieżkami pomiędzy poszczególnymi elementami ekspozycji, możemy poznać okoliczne historie o ludziach „czarnego zawodu” oraz przekazywaną przez lata tajemnicę układania specjalnych kopców – mielerzy.
Jeszcze na początku XXI wieku w Bieszczadach działało ponad 50 baz wypału węgla drzewnego, w których dymiło przeszło 600 retort. Aktualnie zostało mniej niż 10 baz z niespełna 40 retortami. Jeśli mamy tylko szansę, spieszmy się je zobaczyć. Wycieczka na pewno będzie niezapomniana.

mrokosz_0515da41f52c4057cc1e4258fff92989

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *