P1010185

Między niebem a ziemią

GRECJA / METEORY   Czuję się, jak maleńka mrówka, która przycupnęła na gigantycznym głazie, na szczycie góry, otulonej delikatnymi niczym puch chmurami. W dole roztacza się zniewalający widok na całą okolicę. Tłum turystów pognał, na szczęście, zwiedzać prawosławny klasztor, dzięki czemu możemy z mamą cieszyć się chwilową ciszą. Na kilkunastu kamiennych górach, na samych ich szczytach, wybudowano jedne z najwspanialszych monastyrów świata. To się nazywa chęć bycia bliżej Boga! – Sądzisz, że stąd ich lepiej słyszy? – pytam szeptem. Uczucie zadumy jest wszechobecne.
Spacer po klasztornych ogrodach, choć malutkich, należy do jednych z najmilszych. Mnisi bardzo dbają o wyhodowane przez siebie roślinki. Kolorowe kwiaty i zielone powoje tworzą oryginalne skalniaki. W donicach rosną drzewka oliwne i krzewy laurowe. Gdzieniegdzie ćwierkają, zamknięte w metalowych i drewnianych klatkach, ptaszki. Tuż za głównym dziedzińcem, nieco na uboczu, dostrzegam pracującego w warzywnym ogródku mnicha. Czarną sutannę podwinął do kolan, strasząc białymi łydkami i dużymi stopami, obutymi w sandały. Jego okazały brzuch podskakuje przy każdym zamachu ogrodniczym kilofkiem. Pyzatą buzię z rumianymi policzkami skrywa słomkowy kapelusz. Pielenie nie należy chyba do jego ulubionych zajęć .…
Choć, coś ci pokażę – teatralny szept mojej rodzicielki przerywa chwilę zadumy.
Zobacz, w ten sposób wciągali kiedyś zapasy jedzenia. – Patrzę na wykonaną z lin ogromną siatkę, której wnętrze wypełnia duża, drewniana skrzynia. To właśnie do niej pakowano zamówione przez mnichów sprawunki. Jeszcze do niedawna mnich, który postanowił swój kapłański żywot spędzić w klasztorze na Meteorach, nie mógł go nigdy już opuścić. Dzisiaj pobyt w klasztorze nie jest dożywotni, a kapłani mogą poruszać się znacznie prostszą drogą, niż w wiszącej kilkaset metrów nad ziemią siatce.

P1010153

Greckie koty śpią wszędzie gdzie tylko mogą ;)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *