Zdj. z www.polishartworld.com

Bursztyn rządzi!

POLSKA   Unikalną na światową skalę kolekcję bursztynowych brył, inkluzji, rzeźb a także m.in. mebli, obrazów inkrustowanych bursztynem można podziwiać w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku aż do 12 września br. Wystawa „Bursztyn. Dzieła Myrta” została zorganizowana z okazji 70. urodzin wybitnego artysty – Lucjana Myrta.
Jak podkreślają władze miasta Gdańska jest to prawdopodobnie najbardziej znany artysta, posługujący się w swoich pracach bursztynem. Rozmach, skala, ilość zużytego surowca, a przede wszystkim różnorodność sprawiają, że jego dzieła są wyjątkowe i piękne.
A co zobaczymy na wystawie? Wykonane z bursztynu bałtyckiego kabinety, szkatuły, meble, obrazy, rzeźby, lampy i lustra, świeczniki, fortepian oraz unikatową na skalę światową kolekcję bursztynowych brył i inkluzji, czyli zatopionych w złotej żywicy owadów, roślin itd. Najważniejszym punktem ekspozycji jest jednak „Bursztynowy Skarbiec”, który według organizatorów wystawy swoją skalą, rozmachem i wielkością zużytego surowca przewyższa legendarną „Bursztynową Komnatę”. „Skarbiec” to ważąca 825 kg szkatuła z wyrzeźbionymi scenami z życia Chrystusa. To największy przedmiot wykonany z bursztynu w dziejach ludzkości. Aby go stworzyć zużyto ponad 7 ton złotej żywicy.
Lucjan Myrta urodził się 11 lipca 1946 r. w Żelisławicach i posiada tytuł mistrza rzemiosła artystycznego. W jego prywatnej kolekcji, uchodzącej za największą na świecie, znajduje się m.in. druga co do wielkości bursztynowa bryła o wadze 5950 g, inkluzja jaszczurki z kleszczem, a także największa na świecie kula z bursztynu o średnicy 11 cm. Prace mistrza wystawiane były m.in. we Francji, Japonii, Niemczech, Szwecji i w Polsce. Kto w te wakacje bawi z wizytą w Gdańsku koniecznie powinien zobaczyć bursztynowe dzieła na własne oczy.

5673BrZ4

Zdj. z www.polishartworld.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *