076a1533823584aff7a26e46ef

Marilyn Monroe i Marlena Dietrich w Hali Stulecia

POLSKA   „Dwie Divy – dwa odmienne charaktery” to tytuł niezwykłej wystawy fotograficznej, którą można obejrzeć tylko do 10 sierpnia br. w Sali Cesarskiej Hali Stulecia we Wrocławiu.

Na tę wspaniałą wystawę, skupiającą się na dwóch ikonach srebrnego ekranu, składa się 140 fotografii autorstwa Miltona H. Greene’a, stanowiących część kolekcji 3 tysięcy zdjęć, które w zeszłym roku, na aukcji, kupiło miasto Wrocław.

Wystawa-Marylin-Monroe-01Cała wystawa podzielona została na trzy grupy tematyczne: pierwsza z nich to słynna „Czarna sesja” z Marilyn Monroe. Jak podkreśla kurator wystawy Pan Marek Stanielewicz
Przyjacielskie relacje i wzajemne zaufanie między Marilyn Monroe a Miltonem Greenem dały nam wyjątkową okazję dotknięcia czegoś niezwykle ulotnego, prywatnego i jednocześnie teatralnego. Kolejną grupę stanowią fotografie Marleny Dietrich. Na trzecią, będącą łącznikiem między dwiema poprzednimi, składają się zdjęcia w plenerze przedstawiające fotografa, Miltona Greena podczas pracy z obiema gwiazdami oraz ukazujące spotkanie obu aktorek.

Milton Greene zajmował się przede wszystkim fotografią mody oraz gwiazd kina i teatru. Marilyn Monroe poznał w 1949 roku. W późniejszych wspomnieniach aktorka często podkreślała, że po sesji fotograficznej z Greene’em pokazano jej „teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała„. Ich pierwsze spotkanie wyglądało dość zabawnie. Monroe spodziewała się zobaczyć statecznego fotografa. Kiedy więc na sesję zdjęciową przyszedł 27-letni, młody mężczyzna wykrzyknęła: „Ależ pan jest po prostu chłopakiem!” Na co Greene podobno odpowiedział: „Cóż, pani jest po prostu dziewczyną…„. Nic dziwnego, że po takim wstępie fotograf został przyjacielem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach bogini seksu.

Kolekcja zakupiona przez Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa znajduje się w depozycie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu i uznana została za „dobro kultury narodowej”. Archiwum Państwowe dba o ochronę i konserwację fotografii, a także o to, by kolekcja nie uległa rozproszeniu. Oprócz zdjęć Marilyn Monroe, znajdują się w niej fotografie: Grace Kelly, Judy Garland, Andy’ego Warhola, Elizabeth Taylor, Sophię Loren, Audrey Hepburn, Alfreda Hitchcocka, Paula Newmana.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *