pizza

Muzeum pizzy w Neapolu

WŁOCHY   Neapol, temat ostatnio bardzo bliski memu sercu i wspomnieniom. W związku z powyższym miło mi poinformować, że w mieście Ercolano koło Neapolu otwarto najnowszą atrakcję turystyczną południa Włoch – Muzeum Pizzy! A pizza w Neapolu, szczególnie z kwiatami cukinii nie ma sobie równych 😉
Nowy obiekt muzealny, położony w pobliżu nieszczęsnych Pompei zniszczonych w wyniku wybuchu Wezuwiusza, ma zapewnione tłumy turystów, którzy każdego dnia pielgrzymują na teren wykopalisk archeologicznych.
Muzeum, które powstało z inicjatywy „Akademii Pizzy według Prawideł Sztuki” szczególnie wysoko ceni sobie kunszt wypieku tego specjału, który jest jednym z najważniejszych aspektów ekspozycji. W muzealnych murach, oprócz możliwości poznania początków pizzy znanej jako pizza napoletana, czyli z pieca opalanego drewnem, z grubszymi przyrumienionymi brzegami, z pomidorami San Marzano z pól w pobliżu Wezuwiusza i z mozzarellą z mleka bawolic, zobaczyć możemy także bogate zbiory zdjęć, przedstawiających m.in. urodzone w tych stronach gwiazdy kina zajadające się tym przysmakiem. Szczególne umiłowanej przez mieszkańców Neapolu Sophii Loren, która w okolicach tego niezwykłego miasta spędziła dzieciństwo i pierwsze lata młodości.
Według najnowszych danych 564 tysiące osób pracuje we Włoszech w 183 tysiącach pizzerii. Najwięcej lokali, bo aż 15,5 tysiąca, znajduje się w Wiecznym Mieście – Rzymie. Drugie miejsce pod względem liczby pizzerii zajmuje Mediolan z prawie 10 tysiącami takich lokali. W Neapolu, który uważany jest za kolebkę najlepszej pizzy na świecie, serwuje się ją w 8200 pizzeriach.
Ci z Was, którzy wybierają się do Neapolu między 6 a 11 września powinni pamiętać, że na nadmorskiej promenadzie powstanie największa i najbardziej spektakularna, jak zapewniają organizatorzy, pizzeria na świecie 😉

DSC_0146

Uliczki Neapolu choć zapuszczone oczarowują swym wyglądem ;)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *