DSC_0368

Z szacunkiem do dzikich zwierząt

Lwy, tygrysy, słonie czy niedźwiedzie trzymane na łańcuchach można spotkać podczas naszych ekscytujących podróży wakacyjnych. Im dziksze i rzadsze, tym lepiej. Pstrykamy zdjęcia jak wariaci, nie zastanawiając się nad tym, czemu są one tak spokojne. Czemu bez zbędnych ceregieli możemy przytulić się do nich, ba nawet włożyć głowę w paszczę, dzikiego, bądź co bądź, tygrysa.
WWF z racji wakacji ostrzega, że bardzo często wizyty w delfinariach czy „świątyniach tygrysów”, tak popularnych w Tajlandii, mogą przyczyniać się do wymierania zagrożonych gatunków. Wybierając się do miejsc, w których możemy spotkać ciekawe gatunki zwierząt, lub zobaczyć niezwykłe obszary przyrodnicze, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieświadomie wspieramy ośrodki, które nie służą ochronie przyrody, a jedynie kierują się chęcią zysku.
Jak więc wybrać odpowiednie miejsca, w których najważniejsze jest dobro przetrzymywanych w nich zwierząt? Z racji na dość makabryczne wydarzenia, do jakich doszło ostatnio w „świątyniach tygrysów” w Tajlandii, ekolodzy z WWF ostrzegają przed ich odwiedzaniem. Jak tłumaczą przedstawiciele WWF „Dzikie koty są tam więzione w ciasnych klatkach lub przywiązywane łańcuchami w miejscach, gdzie godzinami leżą nieprzytomne na słońcu, pozując turystom do zdjęć. Codzienność stanowi tam wyrywanie pazurów, a także zabieranie potomstwa, aby odwiedzający mogli się nimi pobawić, nakarmić je lub zrobić sobie z nimi zdjęcie.”

DSC_0369

Nietoperze na Bali….

Z rozwagą należy też podchodzić do wizyt w delfinariach. Patrząc na sztuczki wykonywane przez delfiny powinniśmy pamiętać, że zwierzęta te funkcjonują dzięki echolokacji, dlatego w sztucznych zbiornikach przebywają w nieustającym hałasie fal, odbijających się od ścian basenu. Większość delfinów, przebywających w niewoli, nie przeżywa nawet dziesięciu lat.
Bardzo ważne jest również to, aby nie kupować pamiątek w formie ozdób, ubrań, dodatków ze skór zagrożonych zwierząt czy samych spreparowanych okazów. Nie powinniśmy kupować także wszelkich medykamentów, szczególnie wywodzących się z tradycyjnej medycyny chińskiej, które mogą zawierać części ciał tygrysów, nosorożców i innych gatunków, którym grozi wyginięcie. Kupując takie pamiątki nie tylko dopuszczamy się przestępstwa ściganego prawem, ale wspieramy zorganizowane grupy przestępcze, a nawet terrorystyczne. WWF przypomina, że w wyniku popytu na kość słoniową na świecie z rąk kłusowników, średnio co kwadrans, ginie słoń.
P.S. Warto pamiętać również o tym aby nie zostawiać odpadków po posiłkach. Nie  przyzwyczajajmy zwierząt do tego, że ludzie dostarczają pokarm. Zjawisko takie jest wysoce niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku niedźwiedzi, nawet w naszych polskich górach. Porzucanie resztek żywności może doprowadzić do sytuacji konfliktowych, mogących skończyć się zarówno dla ludzi jak i zwierząt tragicznie.
Więcej informacji na stronie
http://awsassets.wwfpl.panda.org/downloads/poradnik_dla_turystow.pdf
http://www.aljazeera.com/news/2016/06/40-dead-tiger-cubs-thailand-temple-freezer-160601073454481.html
http://www.aljazeera.com/indepth/features/2016/06/happened-thailand-tiger-temple-160605074332073.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *