1373276874

Industrialne atrakcje Zabrza

POLSKA  Kto by uwierzył, że industrialna architektura doczeka się takiego zainteresowania wśród turystów zwiedzających województwo śląskie. Zabytkowe Kopalnie Guido i Park 12C Sztolni Królowa Luiza odwiedziło tylko w jednym z letnich miesięcy ponad kilkadziesiąt tysięcy osób! I nic w tym dziwnego, gdyż zabytkowe kopalnie węgla w Zabrzu zaliczane są do największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Fanów industrialnych budowli powinna ucieszyć wiadomość, że już w 2017 roku udostępniona zostanie główna, podziemna część Luizy, wykorzystująca unikatową XIX-wieczną sztolnię transportowo–odwadniającą. Do tej pory, w zaadoptowanych dla turystów częściach Kopalni Królowa Luiza, można było oglądać podziemny skansen wraz z naziemnym parkiem edukacyjno-rozrywkowym. Jedną z największych atrakcji podziemnego skansenu jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik, trasą prowadzącą płytkimi przekopami.
Z kolei w zabytkowej Kopalni Guido, na dwóch poziomach – 170 i 320 metrów pod ziemią, możemy zapoznać się z górnictwem węglowym z przełomu XIX i XX wieku. Atrakcja nie tylko dla dużych, ale również dla małych podróżników.

1373276874

Kopalnia Guido ;)

Co ważne, w obydwu kopalniach wprowadzone zostały promocyjne zniżki na bilety dla rodzin z dziećmi. A wśród dodatkowych atrakcji są m.in. warsztaty Górnicze Miasto Dzieci oraz trasa 170+320, czyli górnicza szychta na poziomie 355 w Guido. To jedna z najtrudniejszych do przejścia tras w kopalni. Turyści pokonują ją w górniczym ekwipunku, wykonując po drodze najprostsze prace górnicze.
Cudze chwalicie, a swojego nie znacie! Ruszajmy więc na podbój kopalni!

kopalnia-guido-stare-zdjecie

A tak było kiedyś….

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *