F1000010

Pod słońcem Egiptu – Sibko, sibko zabytek cekać!

Zwiedzanie odbywa się według sprawdzonego wzorca. Sibko, sibko do klimatyzowanego autokaru, którym jedziemy kilka minut, aby już po chwili wypaść z niego wprost na  prażące słońce. Pierwszy zabytek to Niedokończony Obelisk, znajdujący się w kamieniołomach na południe od centrum Asuanu. Słońce, mimo popołudniowej pory, grzeje niemiłosiernie, a gorący wiatr od strony rzeki wzbija tumany wszechobecnego kurzu i pyłu. Jedyne o czym jestem w stanie teraz myśleć, to kupno wody w sklepiku zaraz przy wyjściu. Po chwili ruszamy dalej. Nie zdążam jednak wygodnie rozsiąść się w autokarowym fotelu, gdy znów zostajemy zmuszeni do opuszczenia pojazdu. Jak dobrze wyszkolone zwierzę cyrkowe, na komendę, wysiadłam … wprost pod koła innego autobusu. Szybki slalom miedzy pojazdami, w nieludzkim gorącu, lejącym się nie tylko z nieba, ale i z rur wydechowych, i stajemy w kolejce do następnego zabytku. Wszystko zgodnie z programem zwiedzania.

F1000012

Wyspa File – miejsce pochówku Ozyrysa i siedziba świątyni Izydy

Kolejkowe towarzystwo jest mocno zróżnicowane podobnie jak języki, w których się porozumiewa. Po paru długich minutach i kilku sporych łykach wody, dostępujemy zaszczytu wejścia do portu, z którego malutką łódeczką płyniemy na wyspę File, uważaną za miejsce pochówku Ozyrysa i siedzibę świątyni Izydy. Czarni jak smoła sternicy z bosymi stopami i szerokimi uśmiechami, ukazującymi niebywale białe zęby, odbijają od przystani. Przy akompaniamencie śmiechów i pokrzykiwań rozbawionych, acz umordowanych turystów rozpoczyna się wyścig. Kto pierwszy, ten lepszy napiwek schowa do swojej dziurawej kieszeni. Zaczynamy nabierać coraz większej prędkości. Po kilku minutach dobijamy do brzegu, zajmując trzecią lokatę.

F1000016

Świątynia Izydy

Po powrocie do autokaru dostajemy burę od naszego tyrana, który jest bardzo niezadowolony z organizacji naszej grupy, a raczej jej braku. Podczas jutrzejszego zwiedzania nie może to się powtórzyć. Musimy być punktualni, zorganizowani, zdyscyplinowani i gotowi do wykonywania wszystkich poleceń, tym bardziej, że następnym razem będziemy świadkami, a nawet uczestnikami, wprost dantejskich scen i nikt nie może zginąć na polu bitwy.

F1000009

Okolice Asuanu

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *