swiat

Święta dookoła świata

Jak przystało na okres przedświąteczny, dzisiaj ponownie o świętach i tradycji. Tym razem jednak nie u nas, ale w różnych odległych zakamarkach globu.
Kolumbia
Feliz Navidad y Próspero Ańo Nuevo” to tradycyjne życzenia wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku, które możemy usłyszeć w Kolumbii. Tutaj przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się już 8 grudnia, czyli w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia odbywają się uroczystości w kościołach. Wierni wychodzą z zapalonymi świecami na ulice, łącząc się we wspólnym śpiewie i tańcu ku czci ukochanej Maryi Panny. Jak przystało na Amerykę Łacińską jest wesoło i głośno. Od tego dnia miasta, miasteczka i wsie przybierają odświętny wygląd, a kolorowe lampki nie gasną nawet w najbardziej słoneczny dzień. Na dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem rozpoczyna się uroczysta nowenna do Dzieciątka Jezus. Po każdym modlitewnym spotkaniu najmłodsi uczestnicy otrzymują specjalną potrawę przygotowaną z bakaliami, a podawaną z małymi pączkami. W Kolumbii nie wręcza się prezentów, nie ma wigilijnej wieczerzy, opłatka ani choinki. 24 grudnia wierni uczestniczą w uroczystej wieczornej mszy, po której następuje huczne świętowanie narodzin Pana. I to aż do białego rana.
Boliwia
W Boliwii nie obchodzi się Bożego Narodzenia tylko Święto Dzieciątka Zbawiciela. Z okazji zbliżających się grudniowych uroczystości, Boliwijczycy, podobnie jak my, budują szopki, w których umieszczają figury ludzi i zwierząt. Szopki te są jednak w każdym domu, a 24 grudnia z własnym takim Dzieciątkiem Boliwijczycy idą na wieczorną mszę, aby poświęcić tę najważniejszą z figur. Podobnie jak w Kolumbii fiesta, która następuje po mszy, trwa do białego rana i jest bardzo huczna.
Argentyna
O tym, że Argentyna potrafi się bawić, wie chyba każdy i nie dotyczy to wyłącznie festynów tanga. Do wspólnej wieczerzy wigilijnej zasiadają członkowie rodzin, znajomi i sąsiedzi. Im więcej ludzi przy stole w domu lub w ogrodzie, tym lepiej. Boże Narodzenie obchodzi się tutaj bardzo wystawnie. Głównym i najważniejszym daniem jest w ten grudniowy wieczór pieczony prosiak, zaś ulubioną świąteczną potrawą – Ninos envuettas, czyli faszerowane mielonym mięsem, cebulą i wonnymi korzeniami steki, zawijane w rulony. A o północy zaczyna się prawdziwe świętowanie. Można jeść słodycze, tańczyć i śpiewać do samego rana. Prezenty wręcza się 6 stycznia, czyli w dniu Trzech Króli. Tego dnia dzieci przed domy wystawiają pojemniki z sianem i wodą, aby konie Magi, które przynoszą prezenty, mogły się posilić.
Brazylia
W Brazylii prezenty przynosi Papai Noel czyli Ojciec Noel, który zgodnie z legendą mieszka na Grenlandii (stosunkowo daleko od słonecznej krainy samby). W związku z powyższym, biorąc pod uwagę klimat i wysoką temperaturę, Noel ubrany jest zwykle w jedwabne szaty. O północy wierni biorą udział w Missa do Galo czyli mszy do koguta, bo to właśnie on, jako pierwszy, oznajmia nadejście dnia Bożego Narodzenia. W dużych miastach, takich jak Brasilia, San Paolo czy Rio de Janeiro, narodziny Jezusa obwieszczają imponujące pokazy sztucznych ogni.
Meksyk
W Meksyku, podobnie jak w Kolumbii, uroczystości bożonarodzeniowe rozpoczynają się na dziewięć dni przed Wigilią. Każdej nocy wyrusza procesja, która przy akompaniamencie radosnych pieśni przemierza miasto. Przewodzą jej zazwyczaj Maryja i Józef, którzy wraz z wiernymi symbolicznie poszukują betlejemskiej gospody. Okres przedświąteczny i święta to czas rodzinnych spotkań i obdarowywania się prezentami. Z tej okazji dla dzieci zawiesza się u stropu domów kolorowe kubeczki wypełnione piaskiem, makiem lub upominkami. Do wyboru. Zadaniem dzieci jest wskazanie odpowiedniego kubka z prezentem.
Japonia
Święta Bożego Narodzenia w Japonii z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, choć chrześcijanie stanowią tam zaledwie jeden procent wyznawców. Japończycy wzorem Zachodu ubierają choinkę i spożywają indyka, czasem również świątecznego kurczaka z KFC. Prezenty przynosi Hoteiosho, jeden z bogów japońskiego panteonu, który dzięki oczom umieszczonym z tyłu głowy, bez większych trudności może obserwować poczynania dzieci. Wieczorami w dobrym tonie jest usiąść całą rodziną przed telewizorem i obejrzeć „Szklaną pułapkę”.
Szwecja
W Szwecji radosny okres Bożego Narodzenia rozpoczyna się, tak jak u nas, na 4 tygodnie przed Wigilią. Bardzo uroczyście obchodzi się tu szczególnie 13 grudnia, czyli dzień Świętej Łucji. Uroczystości rozpoczyna wczesnoporankowy pochód dzieci: dziewczynki w białych, długich sukienkach ze świecami w dłoniach, chłopcy przebrani za pierniczki lub krasnale z gwiazdami w rękach, przemierzają ulice miast, miasteczek i wsi. Tradycyjnymi smakołykami towarzyszącymi tym uroczystościom są pierniczki i szafranowe bułeczki. W Wigilię jedyną postną potrawą, goszczącą na luterańskich stołach, jest lufisk, czyli specjalnie przyrządzona i podana ryba.
Hiszpania
W Hiszpanii znacznie ważniejsze od Bożego Narodzenia jest święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. W tym dniu liczy się przede wszystkim rodzina – w im szerszym gronie, tym lepiej. Spotkaniom towarzyszy oczywiście suto zastawiony stół i wręczanie prezentów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *